Tango ve İletişim

Tango konuşmak gibidir. Konuştukça var olursun. Bazen çok konuşursun karşındaki susar sadece seni dinler. Bazen üst üste konuşur insanlar kimse kimseyi dinlemez 🙂
Hatta sesler yükselir. Karşı tarafı bastırmaya çalışır. Bazen tartışırsın hatta sinirlenip bağırıp çağırıp deşarj olursun… Bazen yumuşak bir ton ile karşındakini ikna etmeye çalışırsın.
Bazı zamanlar yutkunur, konuşmaya çalışır ama bir türlü anlatmak istediğini anlatamazsın. Çoğu zaman hiç düşünmeden bir sürü şey anlatırsın.
Düşünerek konuştuğun da ise kelimeleri seçer hiç hata yapmadan kendini ifade etmek için çabalarsın. Arada bir durgunlaşır hiç konuşmak istemez sadece dinler gibi yapar ama karşındakini aslında hiç dinlemezsin.
Duygularını dillendirmek için konuşurken her türlü yolu denersin ya da öylece sessizce izlersin. İnsanız kimi zaman kontrolü kaybeder hiç söylemek istemediğimiz şeyleri söyleriz. Sonra toparlamaya çalışırız. Özel durumlar da heyecanlanır ne demek istediğimizi kendimiz bile anlamayız. Hayatta edindiğimiz tecrübeler ve kişisel gelişimler ile gün gelir o kadar güzel konuşuruz ki insanları çok etkiler hatta büyüleriz. Tabii bu biraz süreç ve yetenekle de bağlantılıdır. Şiir gibi konuşan insanları dinlemeye doyamayız tekrar tekrar konuşmak hatta dinlemek isteriz. Tango da da böyle aslında bedenler devamlı iletişim halindedir. Sohbet gibi gelir ve keyif verir. Tamam bitti diyemezsin… Anladıkça devam etmek sabahlara kadar hiç durmadan o iletişimi güçlendirmek ve geliştirmek istersin.
Karakteristik özellikler ortaya çıkar. Kimisi keyif verir kimisinden hiç haz etmezsin. Fakat bir şekilde devam edersin. Yorulunca susarsın. Öylece oturup izlersin. Ne anlattığını ne yaptığını karşı taraf nasıl algıladığını sorgularsın.
Yürek işidir biraz hissiyat gerektirir. Kimisi dans ettiğini düşünür aslında sohbet edersin.
Bazen yakın bazen de mesafeli ama bir şekilde konuşmaya çalışırsın. İnsani bir özelliktir. Vazgeçilmez hayata tutunmak için de gereklidir.
Konuşmadan olmaz! Bu konuşma farklı benle oluyor. Dili hep aynı gibi görünse de farklı kişilikler ile bir bilmece gibidir. Konuşmadan nasıl iletişim kurabiliriz ki ?! Tango yapmaya başlayınca da bu böyledir.
Tek farkı ağzımızı değil yüreğimizi ve bedenimizi kullanırız. Biliriz ki sonu yoktur.
Zaten sonlu olsaydı bu kadar içine giremezdik. Bu iletişim ile neler neler öğrendik ve öğrettik. En çok da kendimize…
Tango ile iletişimde kalınız.