Tango Stilleri nelerdir?

Arjantin’de doğan ve tüm dünyaya yayılan bu dans akımı yapılış açısından farklı coğrafyalarda farklı kimliklere bürünmüş ve değişik stiller ortaya çıkmıştır.Tango’nun günümüzdeki belli başlı stilleri şu adlarla tanınır:

  • Tango salon (Tango de Salon)
  • Orillero Stili Tango
  • Milonguero Stili Tango (Tango Apilado)
  • Kulüp Stili Tango
  • Nuevo Stili Tango(Yeni Tango)
  • Fantasia Stili Tango(Şov Tango‘su)
  • Ballroom Tango
  • Finnish Tango (Fin Tango)
  • Tango Canyengue
  • Tango Lisov

Tango salon (Tango de Salon): 

1910 yılında Paris’te ortaya çıkıp oradan da 1913 yılında tüm dünyaya yayıldı. Dansçıların dik bir vücut duruşu ile yapılır. Tutuşlar açık veya kapalı olabilir,  yamuktur ve görünüş olarak “V” harfini anımsatırlar. Açık tutuşlarda kadın dansçıyla erkek dansçı arasında mesafe olduğundan hareketler daha kolay gerçekleştirilir. Kapalı tutuşlarda ise; dans eden çift tutuşlarını biraz gevşeterek dönüşlere yer açar bayanın daha rahat hareket etmesini sağlar. 4/4 ölçüsünde çalınan şarkılarda yapılır.

Orillero Stili Tango:
 

Varoş tangosudur. Küçük alanlarda yapılan tango stilidir, Dansçılar çok dar alanda yaptığı tangoya verilen isimdir Orillero stili tango geniş pistlere sahip olan Buenos Aires’in çevre mahallelerinde doğmuştur. Bu stilde aynı şekilde salon stili tangonun özelliklerini taşır. Bunda da açık ve kapalı tutuşlar vardır.

Milonguero Stili Tango:

Bu stilde bedenin üst kısmı önemlidir ve bütün hareketler göğüslerle yapılır. Bu stilde tutuşlar genellikle kapalıdır ve bayanın sağ omzunun erkeğin sol omzuna olan mesafesiyle, bayanın sol omzunun erkeğin sağ omzuna olan mesafesi aynı oranda olmalıdır.  Bayanın sol kolu erkeğin ensesinden aşağıya doğru sarkar.

Her iki dansçının dans boyunca üst bedenleri temas halindedir ve dönüşlerde bu temas bozulmaz. Milonguero stili tangonun kendine has hareketlerinden biri “Ocho Cortado” ‘dur.

Kulüp Stili Tango:

Dansçıların ‘V’ şeklinde ki kapalı tutuşla  ve dik bir duruşta yapılır. Çift, tutuşunu biraz gevşeterek bayanın dönüşlerini daha kolay gerçekleştirmesini ve pivot alırken kalçaları ile üst gövdesi arasında daha az bağımsız harekete ihtiyaç duymasını sağlar.

Nuevo Stili Tango(Yeni Tango):
Yeni Tango olarak anılır. Gustavo Naveira ve Fabian Salas’ın öncülüğünde ortaya çıkmış tangonun yapısal analizini yaparak denenmemiş kombinasyonlar bulmayı amaçlarlar. Herkes kendi dikliğindedir ve açık tutuş kullanılır.

Fantasia Stili Tango(Şov Tango‘su):

Fantasia genellikle tango gösterilerinde yapılır. Açık tutuşlarla yapılan Salon, Orillero ve Nuevo stillerinin bir birleşimidir ve sosyal tango repertuarlarında bulunmayan bazı figürler de içerir. Bu figürler balesel figürlerdir ve bundan dolayı Salon stili tangonun doğal bir uzantısıdır. Çünkü bu stil baleye benzemektedir.

 

Kaynak:
https://tr.wikipedia.org