Tango’da Bütünlük nedir?

Yürüyebilmek, yürürken müziği hissedebilmek, müziği hissederken karşı taraf ile iletişim kurabilmek, iletişimi güçlendirip oyun kurmak ve bu oyunu birlikte yürütebilmektir! Gerisi hikaye…

TANGO’NUN İFADE BİÇİMİ

Hareket için enerjiye ihtiyaç vardır. Bu enerji tango da erkekten çıkar erkekten kadına geçen enerji kadının vücudunda bir karşı hareket ile ifade bulur. Erkeğin enerjisi ile kadın hareket eder neticede TANGO başlar…! Dünya da var olan iki enerjiden biri olan dişil enerji yaratma ve hayat verme özelliğine çok yakındır. Tango da ilk enerji erkekten gelmekte fakat bu durum ancak içinde yaratıcılık özelliği bulunan kadının varlığı ile bir anlam kazanmaktadır. Dansı kontrol etmek çiftlerin başlıca vazifesidir.  Erkek pistin durumunu kontrol etmek, müziğin ritmine uygun enerji transferinde bulunmakla kadın ise erkeğin kollarında enerjiyi alıp doğru cevaplandırmakla görevlidir. Bazen de doğru yönü tayin etmek ona düşer. Buna zarif süslemeleri, bedenin dengede ve kıvrak olmasıyla aynı orantıdadır. Tango bir enerji bütünüdür. Hem erkeğin hem de kadının enerjisine ihtiyaç duyar. Bu ahenkli işbirliği erkeğin olduğu kadar kadının da ifade biçimidir. Tango kendini devamlı geliştiren ve git gide kadına önem veren bir tarz geliştirmeye başlamıştır. ASLA tek başına yapılan bir dans değildir.

DENGE için artı kadar eksiye de ihtiyaç duyulur. Tamamlayıcı unsurları vardır. Ağaç yapraksız yaprakta ağaçsız olamazsa TANGO da ne erkeksiz ne de kadınsız olamaz!

O enerji bütünü kendini ifade etmeye dönüştürür. Bu ifade biçimi müziğin rengine göre değişir. Bazen daha sakin ve yumuşak bazen daha şiddetli ve sert olabilir. Yaşama dair her şey gibi tango da bir ruh taşır. Bu ruh karakteristik özellikler gösterir. Çıkışı hep aynı gibi görünse de duyguları farklıdır. Aslında sarıldığınız müziğin ta kendisidir. Dinleyin… derinden, ritme uygunluk bu dansın vazgeçilmez parçasıdır. Tango da kadın ve erkeğin sahip olduğu enerjiler vardır. Bu iki enerji birbirini tamamlamakta ve birliğe ulaşmak için birbirine ihtiyaç duymaktadır. Böylece bedensel diyalog oluşur ve TANGO kendini ifade etmiş olur.

TANGO VÜCUTLA HAYAT BULUR DİLİ DANS LEHÇESİ MÜZİKTİR.BU RUHU İÇİNİZDE YAŞATIN..O SİZİNLE BÜYÜMEK İÇİN SABIRSIZLANIYOR. YÜRÜYEBİLEN, DUYABİLEN VE EN ÖNEMLİSİ HİSSEDEBİLEN HERKES TANGO YAPABİLİR. TANGONUN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ YOKTUR, KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ VARDIR. HAYATINIZA BİR ANLAM KATIN VE SİZDE TANGO YAPIN!