Angel D’Agostino kimdir ?

Angel D’Agostino,25 Mayıs 1900 tarihinde Buenos Aires’in 1626 Moreno Caddesinde dünyaya gelmiş ve 16 Ocak 1991 de vefat etmiş,bir piyanist ve orkestra şefidir.Anibal(Pichuco)Troilo,Carlos Di Sarli veya Osvaldo Fresedo kadar tanınabiliritesi yüksek olmasada, tango nesilleri tarafından kendisine hep saygı ve hayranlık duyulmuştur. Müzik Angel için adeta günlük ve tanıdık bir etkinlikti.Babası ve amcalarının hepsi müzisyen olan Angel’in evindeki piyano onun oyuncağı haline gelmişti. Manuel Aroztegui ve Adolfo Bevilacqua, Agostino’nun evinden çıkmazlardı ve bu yüzden o piyano hiç susmazdı.Hatta Bevalacgua’nın tango ‘’Independencia(bağımsızlık)” parçası galasından bile daha erken onun evinde çalındı.

Angel D’Agostino’nun birçok kez davet edilmesine rağmen hiçbir zaman tura çıkmadığını biliyor muydunuz ?

Agostino konservatuarda okuyordu ve bir çocuk olarak halk içinde çalmaya başladı.Çocukca üçlü bir grupları vardı ve hatta içinde çok yakından tanıdığımız Juan D’arienzo’da buna dahil.O gecede paraları ödenilmediği için söndürülmesi kısa süren bir yangın çıkardılar.
Angel D’Agostino’nun lisedeyken okulu müzik yüzünden bıraktığını ve sosyetik ailelerin onu kendi partilerinde çaldırmak için işe aldıklarını biliyor muydunuz ?

Agostino ileride orkestrasının vazgeçilmez ismi olacak olan Angel Vargas ile 1932’de tanışır.Küçük bir bilgi vermek gerekirse Vargas’ın gerçek ismi Jose Angel Lomio’dur ve birçok orkestra ile çalışmasına rağman Angel D’Agostino ile öyle sıkı bir ikili oluştururki, ikisinden birinin ismi zikredilince diğeride hemen akla gelir.Bunun sebebi ise onların bir sihri vardı. Bu sihir tumturaklılıktan uzak, basitlikti ve birlikte tam olarak 93 kayıt kaydettiler. Bunun dışındada Agostino’nun Tino Garcia ile 18,Raul Lavie ile 2,Roberto Alvar ile 3 ve bunun dışında bir kaç kişi ile daha kayıtları vardır.

Sessiz filmler zamanında,Angel D’Agostino’nun sinemalardaki oynayan orkestra liderlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz ?

Gece hayatına düşkün olan Angel D’Agostino’nun ve kendisi gibi olan ünlü bestekar yakın arkadaşı Enrique Cadicamo’nun arasının bozulduğu söz neydi biliyor musunuz ? Bu ikili kendilerine hiç evlenmeyeceklerine ve hayatlarını hep içki,kumar ve kadınlarla sürdüreceklerine dair söz verirler.Lakin Cadicamo 50 yaşına gelince,20 yaşındaki bir kadınla evlenip bu sözü bozar.Keçi gibi inadı olan Angel D’Agostino ise ölene kadar Cadicamo ile asla konuşmaz ve hiçbir zaman evlenmez.

Angel D’Agostino 16 Ocak 1991 yılında her zaman istediği gibi yalnız olarak,bol müzikle ve arkasından birçok arkadaşıyla ve güzel kadınlarla olan anısını bırakarak hayata gözlerini yumdu.

Aşağıda yapmış olduğum Angel D’Agostino tandalarını dinleyebilirsiniz.