Juan D’Arienzo kimdir ?

Juan D’Arienzo (Aralık 14, 1900 – Ocak 14, 1976) ‘’Ritmin Kralı’’ olarak bilinen Arjantinli Tango müzisyeniydi. Kendisi İtalyan göçebesi bir ailenin oğluydu.

Müzisyenlik hayatında düzenlemeler ve enstrümasyonlar kullanırdı. Ünlü bir grubu vardı ve birlikte yüzlerce kayıt ürettiler.

1935 yılı D’Arienzo’nun kariyerindeki anahtar yıldır. Bunun nedeni ise kurduğu orkestrada Rodolfo Biagi’nin piyanist olarak dahil olmasıdır. Rodolfo Biagi o zamanlar Gardel’e bazı kayıtlarda eşlik etmiş, aynı zamanda Pacho, Juan Canaro ve Juan Guido ile çalışmış çok deneyimli bir piyanist idi.Biagi o zamanlar benimsenmiş olan 4/8′lik ritmi tangonun primitif zamanlarının hızlı 2/4′lük ritmine çevirerek bu orkestraya ve tango müziğine tam anlamı ile imzasını atmıştır.

1936 yılında Juan D’Arienzo henüz 35 yaşındayken, Julio de Caro’nun tam zıttında geliştirdiği tarzı ile inanılmaz bir üne sahip olmuştur.Onun bu gelişiminde en önemli etken Pablo Osvaldo Valle’nin D’Arienzo’yu henüz 24 yaşındayken, El Mundo Radyosu’na götürmesi olmuştur. Bir topluluk radyoda performans yapmak için toplandı, piyanoda Ángel D’Agostino, bandoneónlarda Ernesto Bianchi ve Ennio Bolognini, kemanda Juan D’Arienzo olan. Onlar radyoda iyi ve önemli performanslar yapmıştır.Ángel D’Agostino bu tarihlerde her zaman Juan D’Arienzo’ya piyanoda eşlik etti. Bunun üstüne bu ikili Evita Franco’ya,“Loca”, “Entre nomás” ve “Pobre milonga” adlı parçalarda da eşlik etmişlerdir.

D’Arienzo’nun müziği sık sık Buenos Airesteki milongalarda çalınır ve onun müziğinde güçlü bir staccato dans ritmi ile klasik ritmik tangolar duyarsınız. O aynı zamanda mükemmel milongalar ve harika valsler kaydetmiştir.

Onun kayıtları Alberto Echagüe,Armando Laborde ve Hector Maure gibi birçok şarkıcı tarafından eşlik edilmiştir.

1976 yılında vefat ettiğinde, Arjantin Buenos Aires’teki La Chacarita Mezarlığına defnedildi.

Aşağıda yapmış olduğum Juan D’Arienzo tandalarını dinleyebilirsiniz.

Kaynaklar:Todo Tango – tango.info – Wikipedia