Alzheimer’ın panzehri Tango!

Tango bedensel enerji ile ile yapılan, müzikalitesi ile ruhu motive eden mucizevi bir danstır.

Bir daire içerisinde saatin ters yönünde (ronda) yapılan ritmik yürüyüş üzerine inşa edilmiştir.

Sağlıklı beslenerek ve düzenli tango yaparak bazı ruh ve beden hastalıklarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Yapılan son araştırmalar hayatımızın yönünü değiştirebilecek nitelikte bazı hastalıklar ile tangoyu  ilişkilendiriyor. Bu araştırmalara göre; Tango yapan insanların Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşüktür. Daha da ilginci, ilerlemiş safhalardaki Parkinson ve Alzheimer hastalarının Tango öğrenerek iyileştiği görülmüştür.

2012 yılında Avustralya New England Üniversitesi ve Mental Health Association ( Ruh Sağlığı Birliği ) işbirliğiyle gerçekleştirilen ve depresyon problemi olan 18 yaşından büyük 76 kişi arasında yapılan araştırmada, tangonun insan sağlığına sayısız faydası olduğu ortaya çıktı. Katılımcıların “tango,meditasyon ve kontrol grubu” şeklinde üçe ayrıldığı araştırmayı yürüten Avustralyalı Akademisyenler; 6 haftalık programı eksiksiz tamamlayan ve düzenli dans performansında bulunan 21 katılımcının ruh hali ve uyku sorununda düzelme; depresyon, anksiyete ve özellikle de stres seviyelerinde düşüş gözlemlenmiştir. Hatta meditasyon grubuyla kıyaslandığında belirgin bir fark ortaya çıkmıştır. Öyle ki araştırma sonucunda stres yönetimi tedavisinde Tango’dan yararlanılması önerilmiştir. Çünkü uzmanlara göre tango yapmak doğaçlama ve kuvvetli senkronizasyon gerektirir. Bu da stresi yenmekte etkili oluyor.

Sayısız şifa kaynağı olan tango ile tanışmanın zamanı yoktur. Yaş sınırı olmayan bu dans ile bütünleşmek hem sağlığınıza iyi gelecek hem de sosyal çevremizi genişleterek hayatınıza ayrı bir heyecan katacaktır.

Sağlıklı ve bol tangolu günler dileriz.

Tango ;

  • Yürüyüş temelli olduğu için kardiyovasküler sistemine faydalıdır. Kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
  • Yağ dokusunu azaltır, kasları geliştirir.
  • Vücudun ısınmasını sağlar, nabzı yükseltir.
  • Bu da metabolizmayı hızlandırır ve kan dolaşımını arttırır.
  • Ruh haline iyi gelir, stresi azaltır ve rahatlatır.
  • Vücutta hormonların dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olur.
  • Akciğer fonksiyonunu arttırır, oksijen taşıma kapasitesini yükseltir. Böylece kan temizlenir;bol miktarda oksijen tüm vücuda yayılır.
  • Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir, özellikle mide asidini azaltır.
  • İnsanı çevik ve dinç kılar.