Francisco Lomuto kimdir ?

Francisco Juan Lomuto Buenos Aires’in Parque Patricios semtinde dünyaya geldi. Babası Victor Lomuto ve annesi Rosalia Narducci ile 10 çocuklu geniş bir ailenin içinde yetişti. Arjantin Tango piyanisti, lideri ve bestecisiydi. Kendisine “Pancho Laguna” deniliyordu.

Lomuto, piyano çalmayı annesinden öğrendi. Annesinin verdiği dersler dışında konservatuarda da eğitimini sürdürdü. Bunların dışında başka bir eğitimi yoktu, ama yaptığı pratiklerle kendini geliştirmeye devam etti. Daha yalnızca 13 yaşındayken ilk tango bestesi “El 606”yı besteledi. Bu beste de Lomuto cinsel hastalıkların tedavisi için reçetelere yazılan Salvarsan adlı bir ilaca atıfta bulunuyor. İlk tangosunun sıcak bir şekilde karşılanması Lomuto’yu hemen bir diğerini daha yapmaya teşvik etti: “El inquieto” ve “La rezongana” Victor markası için Amerika’da bulunan Ferrer-Filipotto outfit’i tarafından kaydedildi. Kısa bir süre sonrasında da aynı müzisyenler onun “Rio Bamba” ve “El chacoton”unu kaydetti.

Francisco Lomuto, 1922-1950 yılları arasında orkestrasıyla birlikte 950’nin üstünde kayıt gerçekleştirmiştir. Orkestrasında en önemli şarkıcıları Charlo, Fernandao Diaz, Jorge Omar, Jorge Torres, Luis Cacares vs. idi.

Oscar Zucchi’ye göre; iri yarı vücudu, kuvvetli yapısı, küçük kel kafası, kalın kaşları, çerçevesiz gözlükleri, kiraz ağacından yapılmış ince bir sigara ağızlığı tutan şişman parmaklı büyük elleri ince ruhu, nezaketi ve centilmenliğiyle tezat oluşturuyordu.

Aşağıda yapmış olduğum Francisco Lomuto tandasını dinleyebilirsiniz. 🙂

Kaynak: Todo Tango – tango.info – Vikipedi